Etkinlikler

...

UZAYMER Kuyruklu Yıldız Geçişi İzleme Etkinliği

 PanSTARS Kuyruklu Yıldızın Geçişi       

Kuyrukluyıldız kelimesi, anlamı ‘Saçları olan yıldız’ olan Yunanca Kometes kelimesinden gelmektedir. Eski tarihlerde insanlar kuyrukluyıldızları çeşitli kehanetlere yormuşlardır. Bazılarının barışı, bolluğu; bazılarının da hastalıkları, savaşı, yıkımı getirdiğini düşünmüşlerdir.

Kuyrukluyıldızlar Güneş sistemimizin donmuş, küçük kütleli gök cisimleridir. Donmuş yapıda olmaları, Güneş sisteminin soğuk dış taraflarından (Jüpiter’in yörüngesine yakın ya da ötesinden) geldikleri tezini desteklemektedir.

Bir kuyrukluyıldız Güneş’e yaklaştığında parlaklığı artmaktadır. Güneş ışınlarının etkisi ile çekirdeğindeki buzlar buhar fazına geçmekte ve yüzeyinden dışarıya doğru kaçmaktadır. Yüzeyinden kaçan bu tozlar onun kuyruğunu meydana getirmektedir. Böylelikle, Güneş’e yaklaşan bir kuyrukluyıldız ‘baş ve kuyruk’ formunu almaktadır. Kuyrukluyıldızın kuyruğu, tıpkı rüzgara karşı koşan bir insanın saçlarının geriye doğru raks etmesi gibi,  Güneş’in ışınım basıncından ötürü her zaman Güneş merkezinden dışa doğrudur.